تحلیل ایرانی
بررسی و تحلیل
مرضیه ضیغمی

راز هفت

معرفی کتاب

0

راز هفت

راز این عدد ساده چیست؟ عددی که در میان اعداد یک رقمی بیشترین تکرار را به خود اختصاص داده است. به راستی چرا سایر اعداد مانند ۲ و ۵ و ۸ و ۹ و … این چنین نیستند؟ آیا اتفاقی است یا عمدی؟ آیا از طرف استفاده کنندگان مقصودی در کار بوده؟ اگر می خواستند میانه اعداد را به دست آورند و به آن استناد نمایند عدد نه ناب تر بود این عدد نه در حداقل است نه در میانه و نه در حداکثر اعداد یک رقمی، چه شد که این عدد در صحنه های مهم مانند قرآن کریم، احادیث و احکام جای باز کرده است؟ و چه عاملی باعث شده است این عدد در ضرب المثلها، حكايات و ادبیات کهن ایران عزیز دردانه شود و آفتاب از کدام سو تابید که این عدد در طبیعت هم نقش خوبی را به عهده گرفت. «عرف» هم تقلید از دیگران پا به جلو نهاد و سهمی را از عدد هفت به خود

اختصاص داد، شاید عرف هم دلیلی برای خود دارد و شاید هم دیده است همه به هفت علاقه دارند او هم علاقمند شده است. قرآن کریم احادیث، احکام ادبیات عرف و طبیعت هم از حامیان هفت هستند. ولی چرا؟ آیا کسی برای این سؤال پاسخ جدی و قانع کننده دارد؟ آیا سزاوار است با بی تفاوتی از کنار آن گذشته و بگوئیم خوب اتفاقی است؟ یا بگویند اگر عدد دیگری هم بود همین سؤال را میکردید ولی باید گفت استفاده از منابع فوق از عدد هفت آن هم در دفعات زیاد و پی در پی اتفاقی نیست و دارای رمز و رموزی است که باید به کشف آن پرداخت آیا کشف آن امکان دارد یا باید تعبداً آن را پذیرفت.

نخستین هزاره های تاریخ علم اعداد با بشر بوده است عدد پدیده پر رمز و رازی است که پنداری رابطه ها و قوانین حاکم بر آن چیزی نیست که ساخته ذهن بشر باشد حتی ساده ترین این رابطه ها که همان انتظامات یکان، دهگان و صدگان است به وسیله نخستین متفکران اولین هزاره های تاریخ پایه گذاری نشده است بلکه این ارتباطات و قوانین همانند سایر قوانین حاکم بر جهان مادی همراه آفرینش جهان وجود داشته است، منتهی این آدمیان هوشمند بوده اند که موفق به کشف رابطه اعداد شده اند. اما این در میان اعداد از یک تا بینهایت چرا تنها عدد هفت جایگاه ویژه ای یافته است از آن بی خبر هستیم.

از میان ،اعداد شماره هفت از دیرباز مورد توجه اقوام مختلف جهان بوده و اغلب در مورد ایزدی و نیک و گاه نیز در امور اهریمنی و شر به کار می رفته است و در قرآن کریم هم به این عدد که جزء اعداد اول هستند زیاد به کار رفته است و اعجاز ریاضی فوق العاده ای را آشکار نموده است که تعجب همگان را برانگیخته است که خود بحث بسیار مفصلی را می طلبد در روایات هم ذاره ایی که مشتمل بر عدد هفت است فراوان به چشم می خورد که انسان تعجب میکند چگونه به این عدد خاص توجه شده است که الله كان عزیز به موارد مختلف آن در این نوشتاری که پیشاروی است برخورد خواهید کرد این نیست مگر آنکه این عدد همانند عدد چهل از یک کمالی برخوردار است که قابل تقدیس و احترام است .  غیر از اسلام هم عدد هفت در شئون مختلف اقوام ملل ونحل  فوق العاده ای دارد که بسیاری از کارهایشان را  مبتنی  بر عدد هفت انجام می دهند.

به هر حال در این نوشتار به بررسی این هدد  در منابعی  که ذکر شد می پردازیم همانگونه که خوانندگان محترم در ادامه ملاحظه خواهد فرمود این اثر با تائیدات خداوند متعال و شکر به درگاه پاکش  به چاپ دوم رسیده است …

این کتاب  در  192 صفحه  توسط انتشارات کمیل به زیور طبع آراسته شده و به  مبلغ 5000 تومان  ارائه می گیرد.

علاقه مندان می توانند درخواست خود به صورت کامنت یا به ادرس  info@tahlilirani.ir با ذکر نام و شماره تماس ایمیل نمایند. درخواست و ایمیل و شماره تماس شما منتشر نمی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.