تحلیل ایرانی
بررسی و تحلیل
مرضیه ضیغمی

انعکاس 31

ایران در نگاه مطبوعات خارجی

0

انعکاس 31

ایران  در نگاه مطبوعات خارجی

منبع عنوان چکیده
الجزیره ؛ ۲۴ ژانویه

 

مهاجران افغان در ایران …. پیامدهای اجتماعی بحران های سیاسی و اقتصادی

 

بر اساس گزارش های میدانی با بازگشت حاکمیت طالبان در افغانستان امنیت عمومی تا اندازه ای به این کشور بازگشت اما اوضاع اقتصادی این کشور هرگز با ثبات نشد و همین امر بسیاری از افغان ها را بر آن داشت تا به کشورهای همجوار همچون پاکستان و ایران مهاجرت کنند. آمار رسمی نشان میدهد که شمار پناه جویان افغانستان در ایران تا قبل از بازگشت طالبان به قدرت از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن فراتر نرفت اما به دنبال موج اخیر مهاجرت آمار دقیقی در مورد تعداد مهاجران افغان به ایران وجود ندارد زیرا تعداد بسیاری از مهاجران به طور غیر قانونی از مرزهای مشترک عبور کردند.
الجزیره: ۲۷ ژانویه

 

 

ویژگی های ائتلاف ایران و حماس

 

رویکرد آزادسازی قدس یکی از ساختارهای اعتقادی انقلاب ایران به شمار می رود. موضع یاد شده یکی از پایه های انتقادهای امام خمینی از حاکمیت شاه را تشکیل میداد هر کس بخواهد در میان افکار عمومی ملت های مسلمان و عرب شعار مقاومت را بر افرازد می بایست آرمان فلسطین را پیش روی خود قرار دهد و بر همین اساس اسراییل رقیب واقعی منطقه ای ایران به شمار می رود.
الخليج الجديد؛ ۲۸ ژانویه

 

غزه در دستور کار ایران و ترکیه و روسیه

 

ایران و ترکیه سعی دارند حجم مبادلات تجاری فیمابین خود را از ۷ میلیارد دلار به ۳۰ میلیارد دلار برسانند. این توافق طی سفر رئیس جمهور ترکیه به تهران در سال ۲۰۲۲ میان دو کشور به دست آمد. در دیدار روسای جمهور دو کشور در چهارشنبه گذشته در آنکارا ۱۰ توافق تجاری میان دو کشور به امضا رسید.

به گزارش روزنامه اقتصادی اسراییلی گلویس ترکیه اسراییل را از فهرست کشورهای هدف صادرات خود حذف کرد و بدین ترتیب آنکارا برای بازرگانان ترکیه جهت صدور کالاهای خود به رژیم اسراییل یارانه ای قائل نیست.

فارین پالیسی: ۲۹ ژانویه

 

سه گزینه برای چگونگی واکنش بایدن به ایران

 

جنگ طلبان آمریکا خواهان حمله به تهران هستند اما دیگران رویکرد محدودتری را توصیه می کنند. تنها چند ساعت پس از حمله مرگبار پهپادی شبه نظامیان مشکوک تحت حمایت ایران به یک پایگاه نظامی آمریکا در اردن که منجر به کشته شدن سه نظامی آمریکایی و زخمی شدن بیش از ۳۰ نفر شد گروهی از جنگ طلب های آمریکا بار دیگر خواستار بمباران ایران توسط دولت بایدن شدند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.