تحلیل ایرانی
بررسی و تحلیل
مرضیه ضیغمی

انعکاس 15

نگاهی به موضوع ایران در برخی مطبوعات خارجی

0

انعکاس 15

نگاهی به موضوع ایران در برخی مطبوعات خارجی

 

منبع عنوان چکیده
مدرن دیپلماسی؛ ۳۱ اگوست ۲۰۲۳

 

بررسی پویایی روابط پاکستان و ایران

 

پاکستان و ایران دو همسایه نزدیک در جنوب آسیا و خاورمیانه روابط دیرینه ای با یکدیگر دارند از زمان استقلال پاکستان در سال ۱۹۴۷، دو کشور، روابط مدرنی داشته اند که با ترکیبی از همکاری و پیچیدگی مشخص شده است. مسائل تاریخی جغرافیایی، اقتصادی و مذهبی همگی بر روابط دوجانبه آنها تأثیر گذاشته است. این مقاله به بررسی پویایی بین پاکستان و ایران می پردازد و عوامل مهمی را که در طول زمان بر روابط آنها تأثیر گذاشته روشن میسازد رابطه ای که اخیراً با همکاری و رقابت دو کشور شکل مشخصی یافته است
میدل ایست یکم سپتامبر ۲۰۲۳

 

ایران آیا بریکس میتواند به رهایی تهران از تحریم های غرب کمک کند؟ پس از اینکه ایران در تابستان گذشته رسماً برای پیوستن به بریکس درخواست داد انتظار نمیرفت که این دعوت نامه  برخلاف پیمان شانگهای در کمتر از یک سال آینده ارائه شود زیرا برای مثال عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای حدود ۱۵ سال طول کشید. درخواست برای پیوستن به بریکس از سوی دولت دکتر ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران به عنوان یک تصمیم راهبردی تلقی شد. به نظر میرسد که این دولت به جای اینکه به دنبال بهره برداری از این اتحاد برای منافع سیاسی داخلی باشد، نگاهی عمل گرایانه و واقع بینانه به پتانسیل اقتصادی بلوک بریکس دارد.
موسسه واشنگتن؛ ۷ سپتامبر

نویسنده هنری روم

 

درک نادرست قانون هسته ای ایران حضرت آیت الله علی خامنه ای رهبر عالی انقلاب مفصل ترین و کاملترین سخنان و نقطه نظرات خود را در سال های اخیر درباره مسیر هسته ای جمهوری اسلامی ایران بیان کرد در حالی که اظهارات وی در مورد یک توافق احتمالی با غرب بیشترین توجه را به خود جلب کرد اما او همچنین از مقامات ایرانی خواست از مصوبه بحث برانگیز ۲۰۲۰ پیروی کنند که دستورالعمل گام های سریع برای تشدید و پیشبرد برنامه هسته ای و کاهش نظارت بین المللی را در خود جای داده است. وی در این خصوص تصریح کرد که بر خلاف تصور اشتباه برخی افراد مصوبه مجلس قانونی خوب و به نفع کشور و صنعت هسته ای است که باید به آن عمل شود و در دادن دسترسی ها و اطلاعات از آن تخطی نشود.
الخليج الجديد ؛ ۱۱ سپتامبر

 

امارات علیرغم تحریم های آمریکا تجارت خود را با ایران تقویت می کند

 

بازرگانان و مقامات ایران و امارات اعلام کردند که به دنبال کاهش محدودیت های اعمال شده از سوی ابوظبی در مورد فعالیت های تجاری دوجانبه میزان مبادلات تجاری میان دو کشور افزایش یافته است. مقامات اجرایی خاطر نشان کردند امارات طی ماه های اخیر از محدودیت های اعمال شده علیه ثبت شرکت ها و صدور ویزا برای شرکت های ایرانی که همچنان مشمول تحریم های شدید آمریکا قرار دارند صرف نظر کرده است.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.