تحلیل ایرانی
بررسی و تحلیل
مرضیه ضیغمی

انعکاس25

ایران و حماس از نگاه مطبوعات خارجی

0

انعکاس25

ایران  و حماس از نگاه مطبوعات خارجی

منبع عنوان چکیده
میدل ایست

آی؛ ۲۱ نوامبر

 

جنگ اسرائیل و فلسطین؛ چرا ایران به این جنگ نیاز ندارد؟ مناقشه غزه تهران را با دو خطر بالقوه مواجه میکند، از جمله از دست دادن اعتبار و نابودی یک متحد کلیدی منطقه ای. انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ ایران دو تأثیر عمده بر دولت و ملت داشت ترجیح منافع ایدئولوژیک بر منافع عینی و مادی و حمایت از جنبشهای اسلامی حتی فراتر از جهان اسلام   که جدیدترین آنها همین درگیری غزه است. اما در طول چهار دهه گذشته موارد متعددی وجود داشته است که در آنها تهران عمل گرایی را به آرمان گرایی ترجیح داده است. جنگی تمام عیار با اسرائیل به راه افتاده است. با گذشت نزدیک به یک ماه و نیم از جنگ نه تهران به طور مستقیم وارد این درگیری شده است و نه متحد لبنانی اش حزب الله . برخی از روایات رسانه های غربی مدعی هستند که جمهوری اسلامی ایران متحد فلسطینی خود را نادیده گرفته و در واقع به نوعی آن را رها کرده است. در حقیقت به نظر میرسد که هدف تهران کمک به حماس برای پایان دادن به جنگ و نجات خود است.
العربی الجدید ۲۹ نوامبر

 

ایران در صحنه واقعیت

 

موضع آیت الله علی خامنه ای رهبر ارشد ایران دال بر مخالفت وی با مشارکت کشورش در جنگ به منظور پشتیبانی از جنبش مقاومت اسلامی حماس جهت رویارویی با تجاوز صورت گرفته از سوی اسراییل نمایانگر تاکید بر اولویت منافع راهبردی کشور ایران است و این همان چیزی است که آقای حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه سعی کرد به اشکال و عبارت های گوناگون آن را شرح و توضیح دهد و در همین راستا غلامرضا حداد عادل رئیس سابق پارلمان و هماهنگ کننده ارشد مواضع جریان اصولگرا دارای رابطه نزدیک به رهبر ارشد نظام و مراکز تصمیم گیری حاکمیت و همچنین محمد جواد ظریف وزیر خارجه سابق نیز به دفاع از وی برخاستند.
ریسپانسیبل استیت گرفت؛ ۳۰ نوامبر حماس چگونه زندگی را برای متحدانش سخت تر کرده است در حالی که دولت جو بایدن تضمین کرده است تا به توافقی با اسرائیل و حماس در خصوص وقفه در جنگ دست یابد باید دید که آیا این امر منجر به آتش بس رسمی میشود و یا اینکه صرفا تا پیش از اینکه اسرائیل تلاشهای خود برای نابودی حماس را از سر بگیرد به مردم غزه و حماس مهلت کوتاهی میدهد.
هیل؛

۱ دسامبر

 

با تمرکز ایالات متحده بر غزه سانتریفیوژهای هسته ای ایران به چرخش ادامه می دهند

 

بسیاری بر این باورند که ایران جنگ اسرائیل و حماس را برای متوقف کردن و یا ایجاد خلل در روند عادی سازی روابط میان اسرائیل و عربستان سعودی آغاز کرد اما دلیلی به همان اندازه قابل قبول وجود دارد که ایران ممکن است به خاطر آن دلایل این کار را انجام داده باشد که دارای پیامدهای خطرناکتر و بسیار بیشتری است. ایرانی ها به خوبی میدانستند که تشویق به جنگ در غزه توجه غرب را از برنامه هسته ای آنها منحرف میکند و به آنها اجازه میدهد تا غنی سازی اورانیوم خود را بدون هیچ چالشی سرعت بخشیده و آن را به جلو پیش ببرند.
موسسه واشنگتن؛

۲ دسامبر

رابطه حماس و جمهوری اسلامی ایران

 

پس از حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر کارشناسان در مورد اینکه آیا جمهوری اسلامی ایران به حماس کمک کرده تا طرح این حمله تروریستی را توسعه دهد یا خیر و اینکه آیا جمهوری اسلامی ایران از وقوع این حمله اطلاع قبلی داشته است یا نه ، بحث کرده اند.
فارین پالسی

4 دسامبر

هفت دلیل که ایران برای حماس نمی جنگد

 

از زمان شروع جنگ غزه این درگیری به عنوان پیش بینی کننده درگیری مستقیم بین جمهوری اسلامی ایران و اسرائیل تصور میشد این در حالیست که حزب الله همچنان تهدید به گشودن جبهه جدیدی در جنگ میکند و تندروهای ایرانی از مداخله مستقیم کشورشان استقبال کرده اند. ماه گذشته جواد ظریف وزیر امور خارجه پیشین ایران به نامه ای که توسط مقامات تندرو خطاب به رهبر عالی ایران نوشته شده بود اشاره کرد که در آن تلاش شده بود وی را متقاعد کنند که به نفع حماس در جنگ با اسرائیل درگیر شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.