تحلیل ایرانی
بررسی و تحلیل
مرضیه ضیغمی

انعکاس 19

نقش ایران در جنگ غزه از نگاه برخی مطبوعات خارجی

0

 

انعکاس 19

نقش ایران در جنگ غزه از نگاه برخی مطبوعات خارجی

 

منبع عنوان چکیده
امریکن اینترپرایز؛ ۱۷ اکتبر

نویسنده مایکل روبین

جنگ اسرائیل و دلایلی که چرا بایدن نمیتواند مدرک غیر قابل انکاری علیه جمهوری اسلامی ایران پیدا کند

 

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی در تلاش برای رد هر گونه شواهدی مبنی بر ارتباط مستقیم میان جمهوری اسلامی ایران و حماس، برای خود مشکلات بسیاری را به وجود آورده است. دستیاران بایدن ظاهرا اطلاعاتی را نیز فاش کردند که نشان میدهد مقامات کلیدی ایران نیز نمیگویند چه کسانی از این عملیات غافلگیر شده اند.تلاشها برای رد هر گونه شواهد کافی در خصوص مرتبط دانستن تهران در بدترین قتل عام یهودیان از زمان هولوکاست اقدامی نابخردانه است . آنها مقامات آمریکایی به جای تبرئه کردن ایران و توجیه ارتباط جمهوری اسلامی ایران با این حمله به سادگی نشان دادند که تقریباً ۴۴ سال پس از انقلاب اسلامی ، مقامات ارشد کاخ سفید و سازمان سیا حقیقتا هیچ سرنخی از نحوه عملکرد ایران در این خصوص که چگونه این اتفاقات اخیر را فرماندهی و کنترل کردند، ندارند.
الخليج الجديد؛ ۱۸ اکتبر

اسراییل با گام برداشتن به سوی دام غزه به اهداف حماس و ایران تحقق خواهد بخشید؟

 

جنبش مقاومت اسلامی حماس و حامی آن ایران با انجام حمله فراگیر  زمینی، دریایی و هوایی در عملیات طوفان الاقصى عليه اسراییل در صدد سوق دادن ارتش اسراییل به سوی دام انجام عملیات زمینی در نوار غزه هستند و به نظر میرسد که تل آویو در آستانه افتادن در این دام قرار گرفته است که به مجموعه ای از اهداف داخلی و منطقه ای حماس و تهران تحقق خواهد بخشید.
میدل ایست انستیتو؛ ۱۹ اکتبر

نویسنده الکس وطن خواه

محاسبات ایران در جنگ اسرائیل و حماس

 

در حالی که جنگ بین اسرائیل و حماس در غزه ادامه دارد نقش جمهوری اسلامی ایران در این درگیری همچنان به عنوان یک عامل اصلی و قابل ملاحظه باقی خواهد ماند. ایران نه تنها دشمن اصلی منطقه ای اسرائیل به حساب میآید بلکه تامین کننده عمده کمکهای نظامی و آموزشی برای حماس است با توجه به مرکزیت ایران در این جنگ اخیر، خاورمیانه پایان بازی تهران چگونه خواهد بود؟ بر اساس اظهارات ایران از زمان حمله مرگبار حماس در ۷ اکتبر به اسرائیل به نظر نمیرسد که این پایان بازی رو به اتمام و غیر قابل تغییرباشد . محاسبات ایران مانند تمام ذینفعان در این جنگ در حال تحول بوده و بر اساس رویدادهای میدانی در غزه شکل میگیرد
شورای آتلانتیک؛ ۲۰ اکتبر

نویسنده: دیوید دائود

اشتباه محاسباتی اسرائیل درباره شیوه جنگ ایران؛ درک صحیح میتواند به پیش بینی حرکت های بعدی حزب الله کمک کند تزاچی هانگبی رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل، در اولین اعتراف خود به عنوان یک مقام ارشد که تا به امروز، بالاترین رتبه است – به عدم موفقیت در جلوگیری از حمله حماس به جنوب اسرائیل، گفت که درک نادرست از نیات این گروه ابتدا در درجه و مهمتر از همه اشتباه من بود. هانگبی توضیح داد که اسرائیل بر این باور بود که حماس درس های عملیات نگهبان دیوارها را زمانی که در سال ۲۰۲۱ ضربه سنگینی به آن وارد شد به یاد دارد.
المانیتور؛ ۲۱ اکتبر

جمهوری اسلامی ایران چگونه ممکن است به تهاجم زمینی اسرائیل به غزه پاسخ دهد؟

 

از زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و شبه نظامیان غزه، جمهوری اسلامی ایران – به عنوان یک بازیگر اصلی منطقه ای و متحد اصلی جنبش حماس – یک کارزار دیپلماتیک فعال را برای منزوی کردن اسرائیل دنبال کرده است جمهوری اسلامی ایران در عین حال تلاش کرده است تا نشان دهد که علاقه ای به ادامه این جنگ ندارد. اما اگر دشمن قسم خورده جمهوری اسلامی ایران اسرائیل به حمله زمینی وعده داده شده خود به نوار غزه محاصره شده ادامه دهد، جمهوری اسلامی چه واکنشی نشان خواهد داد؟

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.