تحلیل ایرانی
بررسی و تحلیل
مرضیه ضیغمی

انعکاس 27

ایران در نگاه مطبوعات خارجی

0

 

انعکاس 27

ایران  در نگاه مطبوعات خارجی

منبع عنوان چکیده
موسسه استیمسون؛ ۱۱ دسامبر

نویسنده رابرت چولدا

 

ایران ممکن است پهپادها را در مقابل جتهای جنگنده، بالگردها و آموزش دهندگان روسی بفروشد

 

ایران فرصتی برای ارتقای توانمندیها و آموزشهای نظامی خود پیدا کرده به نحوی که در حال حاضر از اکثر کشورهای همسایه در این خصوص پیشی گرفته است.  خرید هواپیماها و بالگردهای روسیه از سوی ایران، گام اولیه در بازسازی قابلیتهای نظامی متعارف این کشور به حساب می آید. در حال حاضر این موضوع میتواند در درجه اول به عنوان یک موفقیت سیاسی تلقی شود که نشان دهنده نقطه عطف دیگری در افزایش و گسترش همکاری بین تهران و مسکو است.
الخليج الجديد؛ ۱۳ دسامبر

 

ورود محور ایران به نبرد غزه منافع روسیه در منطقه را به خطر می اندازد ارتش اشغالگر اسراییل از هفتم اکتبر گذشته جنگ ویرانگری را علیه غزه آغاز کرد که تا شب گذشته ۱۸ هزار و ۲۰۵ شهید و ۴۹ هزار و ۶۴۵ زخمی به همراه داشت که اکثرشان زن و کودک هستند و همچنین ویرانی گسترده ای در تاسیسات زیربنایی برجا گذاشت و یک فاجعه انسانی بی سابقه ای به وجود آورد.  “نيكيتا سماجین طی تحلیلی در موسسه تحقیقاتی کارنگی در واشنگتن نوشت: جنگ کنونی اسراییل علیه نوار غزه منافع بسیاری برای روسیه به همراه داشت اما احتمال گسترش یافتن دامنه درگیری در منطقه خاورمیانه با خود خطرهایی به همراه دارد که ممکن است مسکو را در معرض تهدید قرار دهد.
موسسه آمریکن اینترپرایز؛ ۱۷ دسامبر

 

چرا ایران در حالت تهاجمی است؟

 

رهبران جمهوری اسلامی ایران هرگز مخالفت خود با ایالات متحده آمریکا را پنهان نکرده اند. شعارهای هفتگی مرگ بر آمریکا افراط و تفریط در لفاظی نیست، بلکه جهت گیری سیاسی است. مسلماً بسیاری از ایرانیان در راهپیمایی ها  شرکت می کنند و ایرانیها میتوانند از سن ۸ سالگی با شرکت در برنامه های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شرکت کنند. این به معنای فرایند آموختن به فرد یا گروهی برای پذیرش مجموعه ای از باورها و واقعیت است. …
نشنال؛ ۱۸ دسامبر

 

ایران بزرگترین دستاوردها را از جنگ اسرائیل و غزه بدست می آورد

 

کشورهای خلیج فارس در ایجاد یک نظم جهانی چند قطبی با اتحادهای جدید میان خود پیشرو جمهوری اسلامی ایران در حال دستیابی به دستاوردهای ژئوپلیتیکی بزرگتری در جنگ اسرائیل و غزه است، اما بر اساس گزارشهای ارائه شده برای بررسی پارلمان بریتانیا درباره سیاست خارجی این کشور در منطقه، اگر مناقشه خاورمیانه حل شود نفوذ خود را به طور قابل توجهی از دست خواهد داد.
رای الیوم؛ ۱۹ دسامبر

 

ایران، روسیه، چین و غزه

 

منافع و یا اصول مشترک ارتباط دهنده این کشورهای بزرگ با نوار غزه چیست؟ یا به عبارت دیگر چه عاملی بر مواضع ایران روسیه و چین نسبت به تحولات جاری در غزه حکمفرما است منافع یا اصول؟ قبل از پاسخ دادن به این سوال ما باید بدانیم آنچه که هم اکنون در غزه جریان دارد از قلمرو مسائل سیاسی و جغرافیایی فراتر است زیرا جنگ علیه باریکه غزه در واقع جنگ علیه انسانیت است و نه تنها تهدیدی برای امنیت و ثبات بین المللی بلکه تجاوزی آشکار و روشن علیه وجدان و احساسات و اخلاق جامعه بین الملل است و تظاهرات شکل گرفته علیه پایتخت ها و شهرهای جهان دلیلی بر این مدعا است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.