تحلیل ایرانی
بررسی و تحلیل
مرضیه ضیغمی

انعکاس 37

ایران در نگاه مطبوعات خارجی

0

انعکاس 37

ایران  در نگاه مطبوعات خارجی

منبع عنوان چکیده
بنیاد دفاع از دموکراسی ها؛ یکم فوریه

 

آیا می توان ابتکار عمل ایران در خاورمیانه را معکوس کرد؟

 

مسئله اصلی این نیست که آیا میتوان کل نیروهای نیابتی ایران را از بین برد بلکه مسئله این است که آیا اسرائیل، آمریکا و دیگران مس توانند ابتکار عمل را به دست بگیرند. در ۲۷ ژانویه شبه نظامیان مورد حمایت ایران از عراق یک پهپاد به سبک شاهد را در تأسیساتی در اردن که سربازان آمریکایی در آن مستقر هستند پرتاب کردند. آنها سه آمریکایی را کشتند بین ۳۱ ژانویه و ۱ فوریه حوثی های مورد حمایت ایران گفتند که به یک کشتی تجاری مرتبط با ایالات متحده در دریای سرخ حمله کردند.
اون هرد؛ دوم فوریه

 

آیا آمریکا باید به ایران حمله کند؟ تهران میداند که در جنگهای نیابتی خود پیروز خواهد شد.

 

نمی توان انکار کرد که نیروهای نیابتی ایران هزینه مالی زیادی ندارند. حمایت نظام از شبه نظامیان متحد خود، از جمله حزب الله لبنان حماس و حوثی ها احتمالاً از چند میلیارد دلار در سال تجاوز نمیکند – شاید حتی کمتر با توجه به اینکه بسیاری از آنها منابع درآمدی خاص خود را دارند. به عنوان مثال حزب الله واردات را کنترل کرده و دارای یک سیستم خاص در جامعه شیعیان خارج از کشور در کشورهای در حال توسعه است.
نیویورک تایمز: چهارم فوریه

 

پاسخ بایدن به ایران فقط باعث حواس پرتی میشود مگر اینکه رهبران ارشد نظامی ایران هدف قرار گرفته و توانایی های آنها از بین برود

 

ایران بار دیگر بایدن را تحقیر کرد و خواننده ای را که جایزه گرمی دریافت کرد را مجبور به اجرای سرودی بر علیه آمریکا ساخت . پاسخ بایدن فقط باعث حواس پرتی می شود مگر اینکه رهبران ارشد نظامی ایران هدف قرار گرفته و توانایی های آنها از بین برود. نیروهای نیابتی شبه نظامیان مورد حمایت ایران اخیراً سه سرباز آمریکایی را کشته و بیش از ۴۰ نفر را زخمی کردند. دولت بایدن پس از یک هفته برنامه های خود برای حمله در آخر هفته به ۸۵ هدف در عراق و سوریه و ۳۶ هدف در یمن حمله کرد. هنوز خیلی زود است که ارزیابی کنیم این حملات ایالات متحده چقدر موثر بوده است و آیا در روزها و هفته های آینده شاهد حملات متعدد خواهیم بود یا خیر
واشنگتن تایمز: ۲۴ فوریه

 

بایدن شکست استراتژی اوباما در قبال ایران را تایید نخواهد کرد

 

با گذشت سه سال از ریاست جمهوری پرزیدنت بایدن ادامه سیاست دولت اوباما در قبال ایران – شامل پرداخت پول به روحانیون ایران و کاهش تحریم ها به امید دوستی – به فاجعه منجر شده است. سه سرباز آمریکایی در یک حمله هواپیمای بدون سرنشین توسط شبه نظامیان مورد حمایت تهران کشته شدند. ایران در سراسر خاورمیانه به سیاست ویرانگر خود ادامه می دهد. نیروهای نیابتی (نظام) به دارایی ها و پرسنل ایالات متحده درعراق، سوریه و سواحل یمن حمله می کنند. آنها از نوار غزه و لبنان به اسرائیل حمله میکنند و کل منطقه در استانه یک جنگ گسترده تر است. همه اینها قابل اجتناب بود دولت ترامپ از طریق سیاست فشار حداکثری خود ایران را مهار کرد. اما دولت بایدن پیروزی را تبدیل به شکست کرده است. به ویژه اجرای متساهلانه تحریم ها درآمد ایران و دسترسی این کشور به ذخایر ارزی خارجی را افزایش داده است.
جروزالم پست دوم مارس

 

جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته ای ایران همچنان اولویت اصلی اسرائیل است

 

حمله ۷ اکتبر به اسرائیل آموخت که دیر یا زود چاره ای جز مقابله با تهدیدات مورد حمایت ایران در همه جبهه ها ندارد. جنگ های اسرائیل در غزه و لبنان همچنان اولویتی برای دولت یهود است که برای از بین بردن حماس و مقابله با حزب الله می جنگد. اما اورشلیم در خطر افتادن در دامی است که رهبر عالی ایران حضرت آیت الله علی خامنه ای راه انداخته است. حضرت آیت الله خامنه ای با حمایت از حمله خشونت بار حماس در ۷ اکتبر و مشغول نگه داشتن چندین گردان نظامی اسرائیل در شمال و کرانه باختری عاملی برای ایجاد حواس پرتی ایجاد کرده است تا توجه دستگاه نظامی، اطلاعاتی و سیاسی اسرائیل را به خود جلب کند. این اقدام به خوبی با استراتژی رهبر عالی ایران برای پیشبرد برنامه سلاح اتمی خود مطابقت دارد.
العربي الجديد ۴ مارس

 

ایران در صدد متقاعد کردن سودان جهت ساخت پایگاهی در سواحل دریای سرخ است. روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام بلندپایه اطلاعاتی سودان نوشت ایران در یک اقدام بی تمر سودان را تحت فشار قرار داد تا به تهران اجازه ساخت پایگاه دریایی دائمی در سواحل دریای سرخ در این کشور آفریقایی ببخشد. در این صورت ایران خواهد توانست رفت وآمد کشتی ها به کانال سوئز و سرزمین های اشغالی فلسطین را زیر نظر بگیرد.
گیت استون ۵ مارس نسل کشی سرمایه های نفتی ایران

 

تاریخ مملو از انتقام های وحشتناک از دشمنان آمریکا است؛ زمانی که آن دشمنان ایالات متحده را دست کم می گیرند. امپراتوری ژاپن را در نظر بگیرید که کاملا ایالات متحده را دست کم گرفت. هیتلر فکر میکرد ما می توانیم ماشین بسازیم، اما هرگز توانایی تولید تانک نیروی هوایی نیروی دریایی دو اقیانوسی اقیانوس های اطلس و آرام و اراده برای جنگیدن و پیروزی را نداریم شوروی به غرب گفت: ما شما را دفن میکنیم و در پایان اینکه خاکستر اسامه بن لادن هرگز پیدا نخواهد شد. بنابراین، وقتی سناتور آمریکایی لیندسی گراهام (R-SC) به ایران هشدار می دهد که نقش آنها در حمایت از قتل حدود ۱۴۰۰ اسرائیلی توسط حماس میتواند منجر به عواقب بسیار جدی شود. ایران تلاش میکند تا در اجتناب از اشتباه مهلک دست کم گرفتن ایالات متحده اطمینان دهد که تهران به این قتل ها ارتباطی ندارد. با نگاهی سطحی، ممکن است انجام این کار آسان باشد.
کیت استون ۶ مارس چرا آمریکا جنگ را به حوثی ها می بازد؟

 

. دولت بایدن چه غلطی میکند؟ جدا از مقیاس عملیات آمریکا تلاش میکند پهپادها و موشک های حوثی ها و برخی پایگاه های هوایی را هدف قرار دهد. این همان رویکردی است که در عراق شکست خورد. هنگامی که موشکها تروریستها را هدف قرار میدهند آنها فرار میکنند و سپس دوباره جمع می شوند، در حالی که زمانی که تروریست ها هدف قرار میگیرند باید به فرار خود ادامه دهند تا زمان و فضای لازم برای جمع آوری مجدد را نداشته باشند. این رویکرد بایدن چیزی جز پیشنهاد معامله در مورد گروگانها و ارائه درخواستهای مختلف برای «آتش بس» نیست. بایدن تمایلی به هدف قرار دادن حوثی ها ندارد و بنابراین آنها به حملات خود ادامه می دهند.  بایدن یک راه بینابینی مبتنی بر حملات نمایشی مانند آنچه بیل کلینتون علیه اسامه بن لادن به کار گرفته بود. انتخاب کرد تا هم از انتقادهای حزبی جلوگیری کند و هم به حملات حوثی ها پایان ندهد.
العربی، حدیده، 6 مارس

 

نبرد سایبری…. نبرد نیابتی میان ایران و اسرائیل

 

نبرد وکالتی میان ایران و اسرائیل در فضای سایبری جریان دارد. هر چند دو طرف مسئولیت این حملات را بر عهده نمی گیرند اما از اسامی گروههایی که نهادهای مدنی و نظامی را مورد هدف قرار میدهند، کاملا روشن و واضح است که دنباله رو موسسه های فعال و کارآمد هستند. در طی جنگ اسرائیل علیه غزه پمپ بنزین های ایران در ۱۷ دسامبر گذشته به طور ناگهانی در میان شایعات و پرسش هایی دال بر اینکه آیا مقامات ایران میخواهند قیمتها را افزایش دهند تعطیل شدند اما به سرعت رادیو ارتش اسرائیل در همان روز اعلام کرد که گروه موسوم به گنجشک درنده (Predatory Sparrow) مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. در نقطه مقابل ایران به سرعت واکنش نشان داد و موسسه ملی امنیت سایبری اسرائیل به عنوان یک نهاد دولتی اعلام کرد که ایران و حزب الله لبنان در همان روز علیه بیمارستان زیف در شهر صفد واقع در شمال فلسطین اشغالی حمله سایبری انجام دادند و افراد مهاجم توانستند اطلاعات مهم و حساس این بیمارستان را به دست آورند و تلاش ها میان این موسسه و ارتش اسرائیل و دستگاه امنیت عمومی شاباک و وزارت بهداشت و اداره بیمارستان جهت مقابله با تلاش های صورت گرفته جهت به تعطیلی کشاندن بیمارستان جریان دارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.