تحلیل ایرانی
بررسی و تحلیل
مرضیه ضیغمی

انعکاس-5

برخی تحلیل ها در مورد چرائی نزدیک شدن جمهوری اسلامی ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس در رسانه های بیگانه

1

انعکاس-5

برخی تحلیل ها در مورد چرائی نزدیک شدن جمهوری اسلامی ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس در رسانه های بیگانه

منبع عنوان چکیده
المانیتور؛

18 ژوئن

 

تردیدهایی جدی در خصوص مزایای اقتصادی تنش زدایی با عربستان برای ایران وجود دارد در هفته جاری خالد الفاتح وزیر سرمایه گذاری عربستان سعودی در خصوص پتانسیل اقتصادی توافق میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی با میانجیگری چین صحبت کرد اما کارشناسانی که با المانیتور مصاحبه کرده اند درباره این پتانسیل ها تردیدهایی دارند
عرب نیوز ؛

19 ژوئن

 

تلاش بیشتر برای پایان دادن به بحران اعتماد میان عربستان سعودی و ایران طی چند روز گذشته رسانه های ایرانی گزارش داده اند که جمهوری اسلامی ایران از عربستان سعودی برای پیوستن به یک ائتلاف دریایی مشترک که در حال آماده سازی است، دعوت کرده است. علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، این ائتلاف شامل کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند عربستان سعودی خواهد بود. هدف از این ائتلاف حفاظت از امنیت دریایی کشورهای خاورمیانه و ارائه تضمین هایی برای ایمنی ناوبری بین المللی از طریق ترتیبات امنیتی جدید میباشد.
جروزالم پست؛

۲۰ ژوئن

 

استراتژی: ایران از احیای روابط با عربستان سعودی تا توطئه علیه اسرائیل بسیاری از مسائل برای ایران در حال حل شدن است و هم چیز در حال درست شدن میباشد اگر نقطه ها را میان این مضامین و مسائل مختلف به یکدیگر وصل کنیم الگویی ظاهر میشود. جمهوری اسلامی ایران اخیرا از عملکرد خود بسیار راضی بوده است در حالی که جمهوری اسلامی ایران میتواند خود را به عنوان بخشی از کشورهایی معرفی کند که امروزه به جای درگیری، دیپلماسی را انتخاب میکنند درگیریهای مسلحانه اسرائیل در کرانه باختری و جنین انتقادهای بسیاری را از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین دیگر کشورها به همراه داشت.
الخليج الجديد؛

۲۰ ژوئن

 

ائتلاف دریایی احتمالی ایران و کشورهای خلیج (فارس) عامل تقویت ثبات یا افزایش درگیری است؟ پیامدهای ائتلاف دریایی احتمالی ایران و کشورهای خلیج عرب (فارس) پیچیده و نامطمئن توصیف شده است؛ زیرا کارشناسان معتقدند این امر میتواند باعث تقویت ثبات منطقه ای شود در حالی که دیگران بیم آن دارند که این امر منجر به افزایش تنش و درگیری شود.
الخليج الجديد؛

۲۵ ژوئن

 

برغم محاصره آمریکا، ایران در حال دستیابی به پیشرفتهای سیاسی چشمگیر است

 

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از رئیس جمهور پیش از خود مشکل سیاسی پیچیده ای در خاورمیانه را به ارث برد و دونالد ترامپ نیز آن را از باراک اوباما به ارث برد و اوباما از بوش و این زنجیره همچنان ادامه دارد تا به جیمی کارتر برسد. این مشکل چیزی جز نحوه تعامل با ایران نیست . تیم بایدن در مقایسه با دولتهای پیشین به نظر میرسد یکی از مکانیزم های مورد علاقه بیل کلینتون یعنی مهار را در پیش گرفته است.
الخليج اونلاین؛

۲۷ ژوئن

 

گسترده ترین سفر خلیج (فارس) وزیر امور خارجه ایران چه اهدافی را دنبال میکند؟

 

سفر این مقام ایرانی از ۲۰ تا ۲۲ ژوئن در راستای تلاشهای منطقه ای برای پایان دادن به مشکلات و از سرگیری روابط به شکل طبیعی آن انجام گرفت و علاوه بر همه اینها خبرهای انتشار یافته از قریب الوقوع بودن زمان دستیابی به توافق میان آمریکا و کشورهای اروپایی از یک سو و ایران از سوی دیگر جهت احیای توافق هسته ای برجام به امضا رسیده در سال ۲۰۱۵ حکایت دارد.

 

 

1 نظر
  1. ناشناس می گوید

    عالی‌بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.